Post by Andrew Harrison on Mar 3, 2009 4:03:18 GMT -5
UA 571-C TÁVOLSÁGI ÕRFEGYVER-RENDSZER (Remote Sentry Weapon System)
A USCM automata területvédõ fegyverrendszere, melynek súlya 19,6 kg. Bélelt fémládában tartják, melybõl 150 másodperc alatt összeállítható. Fõ részei a szétnyitható háromlábú állvány, az akkumulátor, az egybeszerelt csõ és závárzat, a szenzoregység és az 500 lõszer befogadására alkalmas rakasz. Az õrfegyvert mikrohullámú adatlink köti össze a távirányító konzollal. A felállított rendszer 360 fokos körben képes kifejteni hatását. Az UA 571-C alapja egy impulzus-mûködtetésû géppuska, mely M250 10 mmx28 HEAP lõszert használ. Elméleti tûzgyorsasága 1100 lövedék/perc, de léghûtéses rendszere azonnal beszünteti a tüzelést túlhevülés esetén. A csõre szerelt szenzor infravörös, optikai, lidar és ultraszonikus mozgásérzékelõvel rendelkezik. A fegyver automata állásban minden érzékelt objektumra tüzet nyit, kivéve a Tengerészgyalogság Barát-Ellenség Azonosító (IFF - Identification Friend Foe) adót viselõ tagjait és jármûveit. Annyira érzékeny, hogy meg tudja különböztetni az ártalmatlan természetes jelenséget - például egy lehulló vízcseppet - az ellenségre utaló mozgástól. Kézivezérléses vagy félautomata állásban a fegyver a távirányító konzolról mûködtethetõ. A tüzelõ fegyvert automata szervó tartja célon, a felhasználandó lövedékek és sorozatok számát a célpont profilja határozza meg. Az 571-D variáns 20 mW-os HF lézerrel, az 571-F 40 mm-es gránátvetõvel mûködik.
Robot-sentry unit vagy sentry-gun néven is ismert.
M240 LÁNGSZÓRÓ (M240 flamethrower)
Az M240A1 a USCM-nél rendszerbe állított, közelharcra tervezett, könnyû, karabély-formátumú lángszóró. Túlnyomásos, ultra-sûrített naftalt használ, melyet a csõvégi égõfej gyújt be. Hatótávolsága nagyjából 30 méter, mely szélesszögû pásztázással 50 méterre is növelhetõ. A célhoz érõ égõ folyadékcseppek még legalább harminc másodpercig lángolnak. A hagyományos tartállyal több mint húsz másodpercig lehet folyamatosan tüzelni. Félelmetes fegyver, különösen közelharcban és elzárt területek megtisztításában, mégis sok katona nem szereti rövid hatótávolsága és a tartály veszélyes sérülékenysége miatt. Az M240 88 cm hosszú, súlya feltöltött tartállyal 2,7 kg. A tartály lecsavarható, de a fegyver végén található szelepen át is tölthetõ. A kiáramló folyadák mennyisége szabályozható, az égõfej elektromos begyújtására egy kapcsoló szolgál a markolaton. A tüzelés a ravasz nyomva tartásáig tart. A fegyver "permetezõ" üzemmódban is használható, amikor az égõfej használata nélkül szétszórja a levegõbe a folyadékpermetet, majd begyújtás után intenzív tûzlabdává változtatja azt. Ugyancsak népszerû eljárás, amikor beépített területeken a szemközti falon "megpattintva" a lángsugarat, a sarok mögött lévõ láthatatlan ellenséget semlegesítik a lángszóróval.
M40 GRÁNÁT (M40 grenade)
Az M40 nagy robbanóerejû repeszgránát az M-41A karabély gránátvetõjében leggyakrabban használt lövedék, ismertetõjele a piros mûanyag sapka. Robbanáskor több mint 300 darabra szakad, melyek öt méteres körben pusztítanak. Amennyiben ad hoc kézigránátként használják, le kell pattintani a mûanyag kupakot, majd lenyomni az orrészen lévõ gombot. A gránát öt másodperc múlva felrobban.
M56 GYORSTÜZELÕ GÉPPUSKA (M56 smart-gun)
Az M56A2 géppuska általános célú, számítógép-vezérlésû, a tengerészgyalogos raj fõ támogató tûzerejét adó automata fegyver; könnyû, erõs és megbízható. Harc közben egy testhevederre erõsített állványzaton hordják - így nincs szükség a géppuska kötött helyen való felállítására; továbbá össze van kötve egy infravörös célkeresõ rendszerrel. Az impulzus-mûködtetésû, 1500 méter hatótávolságú szerkezet az M250 típusú, 10 mmx28-as hövely nélküli lövedéket használja. Az elméleti tûzgyorsaság 1200 lövedék/perc. A fegyver nagyrészt öntött szénszálból és könnyû ötvözetekbõl készül, míg egyes belsõ alkatrészek mûanyagból. A cserélhetõ csõrendszer léghûtéses, de hõelvezetõ is csatolható hozzá. A teljes rendszert a kezelõ taktikai hordmellénye tartja. A fegyver önirányító az állványzaton, de a tüzelés kézi vezérlésû. A komplett rendszer (hordmellénnyel és teli tárral együtt) 17,82 kg súlyú. A fegyver hossza 122 cm, melybõl a csõ 54,5 cm. A rendszer tehát négy fõ részbõl áll: a kezelõ taktikai hordmellénye; a fejen hordható célzókészülék (HMS - Head Mounted Sight); az összekapcsoló állványzat és maga a fegyver. A mellény kompozit mikrohálós ballisztikus páncélzatból készül, mellrésze magába foglal egy PRC 489/4-es kommunikációs adó-vevõt, valamint a keresõ- és célzóprocesszort. A háti részen csatlakozókat helyeztek el a processzorhoz, és egy lezárt "fekete doboz" egységet (LRU - line replacement unit). A giroszkóp-stabilizáló kar a mellény bal csípõrészéhez csatlakozik, koaxiális kábelei pedig a processzor- és enrergiakimenetekhez. A fegyvert ezután csatolják a kar végére. A fegyver keresõje egy univerzális csatlakozón keresztül kapcsolódik a processzorhoz. A fegyvert még a lõszer betöltése elõtt feszültség alá helyezik. A teljes rendszert egy hagyományos DV9 lítium elem látja el, mely egy feltöltéssel 50.000 lövés leadására képes. Az elem a hordkar és a fegyver között futó energiakábelhez csatlakozik, így könnyen és gyorsan cserélhetõ. A fegyver lövéskiváltó szerkezetének három fokozata lehetséges: négyeslövésekre vagy teljes sorozatra állítva, illetve bebiztosítva (utóbbi esetben automatikusan beindul a fegyver energiafeltöltése). A lövedékeket folyamatos mûanyag heveder szállítja a muníciós dobozból, mely gyorsan újratölthetõ használat közben is. A video-célzókészüléknek és a fegyvernek saját célkeresztja van, mindkettõt látja a kezelõ a kis képernyõn, és a fegyver mozgatásával hozhatja azokat fedésbe: ekkor pontos a célzás. A szerkezet érzékeli a test melegét, és tiszta hõképet mutat a célzókészüléken. A kép digitalizálható, így éjjel is színes nappali látványt nyújt a kezelõ katonának. A célzórendszer megfigyelésre és álzázott személyek felkutatására is alkalmas.
M4A3 PISZTOLY
A USCM-nél rendszeresített elsõdleges maroklõfegyver: csúszószánas, markolattáras, 9 mm-es automata. A mozgó alkatrészek acélötvözetbõl, egyes darabok mûanyagból, míg a tok könnyû ötvözetekbõl készül. A fegyver súlya a 12 lõszert tartalmazó tárral együtt csak 0,95 kg. Az újonnan bevezett fémmagvas M901-es lõszerrel a páncélmellények ellen is hatásos.
EGYÉB JELLEMZÕK:
Lövedék kezdõsebessége: 282 m/mp
Hossz: 21,6 cm
Csõhossz: 12,7 cm
Maximális lõtávolság: 1200 m
Maximális hatótávolság: 50 m
M41A IMPULZUS KARABÉLY (M-41A pulse rifle)
Az Armat M41A egy 10 mm-es, impulzus-mûködtetésû, léghûtéses automata támadó karabély, mely az utóbbi években a USCM és a US Army fõ rendszeresített kézifegyverévé vált. A standard változat egybeépült egy PN 30 mm-es pumpás gránátvetõvel, tervei a Harrington Automata Karabélyon alapszanak. Könnyû, de kemény: az M41 ultrakönnyû ötvözetekbõl készül, precíziós fémöntvényekben. A külsõ tok anyaga titánium-aluminid ötvözet, több belsõ alkatrészt pedig nagykeménységû, hõálló mûanyagból öntenek. Felépítése hagyományos, egy rugós ki-behúzható válltámasz segítségével stabil tüzelési poziciót lehet vele felvenni automata sorozatok leadása esetén. Beépített tompító nyeli el a tüzeléskor keletkezõ visszarúgásokat. A célzás a hordfogantyún vágott hornyon keresztül, annak hátsó nyílásán elhelyzett állítható irányzék segítségével történik. Egy 3x nagyítású AN/RVS-52 CCD televíziós célzókészülék is felszerelhetõ a hordfogantyúra, így növelhetõ a lõtávolság rossz látási viszonyok esetén. Az M41 a hagyományos US M309 10 mmx24-es, acélköpenyes, robbanóhegyû lõszert használja, mely áthatol a gyalogsági páncélmellényen, és közvetlenül a becsapódás után robban. Egy alap M41 tárba 99 ilyen lõszer fér, azonban az automata adagoló beragadásának elkerülése céljából általában csak 95 %-ban töltik fel a tárakat. A lecserélt üres tárakat a harci helyzettõl függõen lehetõség szerint megtartják, mivel elég drágák. Az M41 a lövések kiváltásához elektronikus impulzusokat használ, melyet közvetlenül a ravasz mûködtet. A fegyver négyeslövésekre és sorozatra állítható. A tárban maradt lõszerek számát egy LED-kijelzõ mutatja, mely éjszakai mûveletek során lesötétíthetõ. A fegyver motoros mechanikáját a hordfogantyúban elhelyezett lítium elem táplálja, mely 10.000 lõszerhez elegendõ, és a fegyverállványról vagy hordozható töltõrõl tölthetõ fel. Az alulra felfüggesztett 30 mm-es gránátvetõ tartalmaz egy csövet, závárzatot és egy négyes belsõ tárat, melyet kézzel lehet feltölteni külön gránátkazettákból. Pumpás mechanizmus juttatja a gránátot a töltényûrbe és élesíti a tüzelõmechanikát, melyet a tárburkolat elején elhelyezett ravasszal lehet elsütni. Általában az M40 nagy robbanóerejû repeszgránátot használják, melynek lõtávolsága 400 m.
EGYÉB JELLEMZÕK:
Karabély súlya tár és hordszíj nélkül: 3,2 kg
Teli tár súlya: 1,5 kg
Hordszíj súlya: 0,2 kg
Hadisúly: 4,9 kg
Karabély hossza (betolt válltámasszal): 69,5 cm
Karabély hossza (kihúzott válltámasszal): 84 cm
Csõhossz: 24,7 cm
Lövedék kezdõsebessége: 840 m/mp
Maximális lõtávolság: 2100 m
Maximális hatótávolság: 500 m
Elméleti tûzgyorsaság: 900 lövedék/perc
ITHACA MODEL 37 SÖRÉTES PUSKA (Ithaca Model 37 shotgun)
Hicks tizedes illegálisan tartott ódivatú fegyvere, melyet egy kis hengeres tokban, harci öltözéke alá rejtve hord magánál. A jól karbantartott antik puskában a szokásos nagy sebességû páncéltörõ golyók helyett sörétes lõszer használatos, ezért mer Hicks lõni vele az Atmoszféra Processzor Állomáson. A fegyver kézi csõretöltésû, "pump-action" rendszerû, négylövetû, hossza 57 cm.
HECKLER & KOCH VP70 PISZTOLY
Népszerû 9 mm-es szolgálati maroklõfegyver a USCM-nél. Tárkapacitása 18 lõszer.
CN-20 IDEGGÁZ (CN-20 nerve gas)
A USCM-nél kémiai fegyverként használt neurotoxin. Az LV-426-ra vezényelt szakasz leszállóhajóját hét tartálynyi CN-20-szal szerelték fel. Ez a mennyiség az egész kolóniát lakhatatlanná tenné, azonban az UD-4L felrobban, és egyébként sem lehet tudni, hogy a gáz hatna-e az idegenek szervezetére.
MOZGÁSÉRZÉKELÕ (motion tracker, motion tracking sensor)
A mozgásérzékelõt eredetileg rendõri és mentõegységeknek fejlesztették ki, de a USCM és más katonai alakulatok is átvették e modern biztonsági eszközt. Tulajdonképpen egy nagyon érzékeny ultrahang-szkenner, mely a doppler-elmozdulás megkülönböztetésével szûri ki a mozgó objektumokat a mozdulatlan háttérbõl. Az érzékelõ kijelzõje megmutatja a mozgó tárgy vagy élõlény valószínõsíthetõ helyét, távolságát, irányát, és figyelmeztetõ hangjeleket is ad. Hatótávolsága nyílt területen 1000 méter is lehet. Bár tárgyakon keresztül is képes érzékelni, a falak vagy más objektumok akár 20 méterre is lecsökkenthetik teljesítményét. A katonai változatot erõs páncélburkolattal látták el.
VIDEOFON / VIDCOM (video phone, vidfone)
Kép- és hangtovábbításra alkalmas kommunikációs készülék.
TENGERÉSZGYALOGOS SZEMÉLYI FELSZERELÉS
Hadiruházat:
Az alapvetõ USCM hadiruházat (BDU - battledress utility) kétrészes, könnyû, anyaga pamut, zsebei halk kapcsokkal zárhatóak. Számos változatot fejlesztettek ki a mérsékelt, sivatagos és dzsungeles területekre. A rejtõszínt legalább három színbõl állítják össze, az erre használt festõanyag elnyeli az infravörös sugarakat. Hideg éghajlatra speciális testmelegítõk, poncsók és sarki ruházat egészíti ki a BDU-t. Háromféle bakancstípus létezik: az M3-as standard, bõr felsõrésszel; az M7-es dzsungelbakancs bõr- és légáteresztõ nylon felsõrésszel; és az M8A2 fûtött sarki bakancs. Talpuk gyantával kötött, hajlékony venlár mikrorostokból áll.
Személyi páncélzat:
Az M3 típusú személyi páncél könnyû, kényelmes és optimális védelmet nyújt. Több préselt rétegbõl áll, melyek együtt jól védõ burkot alkotnak. A külsõ réteg ultrakönnyû titánium-aluminid ötvözet, mely strukturális szilárdságot biztosít, emellett korlátozottan ellenáll a lézernek. A középsõ réteg bór-karbid, mely gyantával kötõdik a belsõ grafit-kompozit karbon-rost réteghez. Ezen rétegek megállítják a becsapódó lövedéket és elnyelik annak energiáját. Végül a páncél bélése 1500 venlár-rost fonatából áll, mely semlegesíti a maradék becsapódási energiát és megállítja az elsõ három réteget esetleg áttörõ repeszeket. A páncél védõereje korlátozott közvetlen becsapódások és nagysebességû lövedékek ellen, de hatásosan megállítja az alacsonysebességû lövedékeket. Viszonylagos védelmet nyújt robbanógolyók, illetve gránát- vagy tüzérségi repeszek ellen. Hajlított és lekerekített felülete csökkenti a radarvisszaverõdést, továbbá infravörös-álcája van. Az M3 páncélzat több darabból áll. Legfontosabb a merev mellény, mely a mellkasi-háti részt védi, és két összekapcsolható "kagylóhéjból" áll. Felül, két oldalt ehhez kapcsolódnak a vállvédõk. A mellény belsejében elhelyezett távolsági biomonitorok leolvassák a viselõ életjeleit, többek között a szívverést és a légzést. A biomonitorokat optikai kábel köti össze a sisakban elhelyezett PRC 489/4 adóval. A mellény bal válli részére erõsített konzolon egy nagy teljesítményû, fehérfényû, halogén TNR lámpát helyeznek el, mely lecsatolva kézilámpaként is használható. A mellény hátán kialakított tartókra csatlakoztatható a 24 kg teherbírású hátizsák (IMP - Individual Marine Pack) kerete. A mellényhez különálló alhasi-, ágyék- és genitáliavédõ kapcsolható. A páncélzat részei továbbá a hevederekkel felcsatolható lábszárvédõk. A fejet az M10-es ballisztikus sisak védi, mely magába foglal egy taktikai kamerát, audiomikrofont, IFF (Barát-Ellenség Azonosító) adót és a 489/4-es adóvevõ rendszert, illetve egy passzív infravörös keresõt, mely a jobb szem elé hajtható. A sisak hátsó részéhez nyakvédõ csatlakozik.
A felszerelés további részei többek között a hordtáskák, lõszer- és gránátövek, védõszemüveg és -kesztyû, rohamkés, messzelátó, mozgásérzékelõ, kézihegesztõ, személyi lokátor, jelzõfáklyák.
CATERPILLAR P-5000 RAKODÓGÉP (powerloader)
A Caterpillar P-5000 rakodógép az elsõdleges emelõeszköz, melyet a USCM a logisztikában és felszerelésmozgatásban használ. Antropomorfikus külsõvázas szerkezete nagy flexibilitást tesz lehetõvé az áru elõírásszerû kezelése során, és a felszerelt mûhelyektõl távol is alkalmas nehéz szervizmunkák elvégzésére. A rakodógépet úgy tervezték, hogy pontosan utánozza a kezelõ mozdulatait. A lábak és karok mozgását lineáris motorok irányítják, melyek követik a vezetõ mozgását. A kéze és lábra húzott szimulátorkesztyû és -csizma érzékelik a mozdulatokat, és az ember erejét ezerszeresére növelve adják át azokat a gépezet fémkarjainak és -lábainak. A méretes manipulátorok a karok belsejében elhelyezett fogantyú/joystick kombinációval irányíthatóak, akárcsak a végükre csatolt különféle szerszámok, például a lángvágó-pisztoly.
A mintegy két tonna súlyú, négy tonna emelõképességû gép alapváza edzett acél, talpai titánborításúak, hajtóerejét hidrogéncella adja. Erõs, mechanikus fémkarjai közel 2,5 méter hosszúak, kezelõjét vaskos rudak védik.
A Sulaco rakodógépei ütött-kopottak és olajfoltosak. Hátuljukon még halványan látszik a Caterpillar felirat, ahogy az elefántcsontvázra vagy dinoszauruszra emlékeztetõ szerkezetek végigdöngenek-dübörögnek a fedélzeten.
ADATKÁRTYA (Logic Card)
A névjegy és a telefonkártya ötvözete; az áttetszõ lapocska segítségével tárcsázás nélkül lehet videofonon hívni a kártyán szereplõ személyt.
M-94 JELZÕFÁKLYA (M-94 marking flare)
Ripley katonai jelzõfáklyákkal jelöli meg a visszutat, amikor Newt után kutat az idegenek fészkében.
KÉZIHEGESZTÕ (hand-welder)
Nagy teljesítményû, hordozható katonai eszköz, mely fémek gyors hegesztésére és vágására egyaránt alkalmas. Részei: a használó szemét védõ kis fénypajzs; üzemanyagtartály; markolat; gyújtáskapcsoló; lángfúvóka; valamint egy számlap, melynek elfordításával állítható a kék acetilénláng erõssége.
M577 PÁNCÉLOZOTT CSAPATSZÁLLÍTÓ (APC)
(M577 Armoured Personnel Carrier)
A USCM csapat- és felszerelésszállító terepjárója, mely páncélzattal és fegyverzettel jól ellátott; mozgékonysága és viszonylag kis súlya mégis lehetõvé teszi, hogy leszállóhajóval gyorsan a harctérre juttatható legyen.
Az alacsony, lapos, tisztán funkcionális APC négykerék-meghajtású vázra épül, melyet egy Arco Continental R-370 típusú, 286 kW-os, multi-üzemanyagos, gázturbinás, turbófeltöltéses motor hajt. A masszív, 159 cm átmérõjû kerekek közvetlenül a motorból, egymástól függetlenül kapják a meghajtást egy teljesen automatizált, elektronikusan vezérelt áttételi rendszeren keresztül, és egyenként is kormányozhatóak. A gumikat páncélzat védi kisebb fegyverek és repeszek ellen, belsõ nyomásuk központilag szabályozható. Az M577 alváza kötött titániumból készül, 5 cm-es habgumi borítással az aknák ellen. Az alváz talaj fölötti magassága alapesetben 22 cm, de a hidro-pneumatikus felfüggesztés további 30 centiméterrel képes megemelni a jármûvet, így az fél méteres akadályokat is leküzd. A rázkódáskiegyenlítõk és a 300 kilométeres szélnek is ellenálló felépítés fokozott védelmet nyújt a bent ülõknek. A karosszéria 2 mm vastag, könnyû hegesztett ötvözetbõl áll, melyet belülról 4 mm vastag bór-karbid kerámialapok borítanak; ezek külsõ oldalát 2 mm vastagon polimer gyantával vonják be, a csempék repedését meggátolandó. A gyanta egyben részleges védelmet nyújt a pulzáló lézersugarak ellen is. A lapokat belülrõl egy 3 mm-es, fonott, tûzálló polimer páncélzat borítja. Mindez csak korlátozott védelmet ad, de képes ellenállni kisebb lõfegyvereknek, repeszhatásnak és alacsony sebességû páncéltörõ lövedékeknek.
Az M577 személyzete két fõ (egy sofõr és egy szekció-parancsnok), a szállítható utasok száma 12. Az üléseket védõhámmal látták el orbitális bevetések esetére. Ki- és beszállni a jobb oldali fõajtón és a sofõr bal oldali kisajtaján lehet. A meglepõen tágas belsõ térben akár három, harcban töltött napra elegendõ fegyver, lõszer, felszerelés és ellátmány helyezhetõ el. A legénységi fülke hátsó részén található a Mobil Taktikai Mûveleti Központ (MTOB - Mobile Tactical Operations Bay), ahonnan a parancsnok audio- és videokapcsolatot tarthat a gyalogsággal, és nyomon kisérheti a csatát a bevetésirányító kijelzõkön keresztül. A taktikai ernyõk mellett minden katonának van két kisebb képernyõje is, névvel ellátva. Az alsó a harci sisakba épített videokamerák képét mutatja, a felsõ a személyes adatokat írja ki: EEG, EKG, légzésszám, keringési rendszer állapota, látásélesség, stb., így teljes kép kapható minden egyes katona fiziológiai állapotáról. A két sor kis ernyõ feletti és melletti nagyobb monitorok mutatják a terepjáróban ülõknek a külsõ környezetet. A sofõr csak korlátozottan lát ki a törésálló kvarckristály ablakon, ezért periszkópok állnak a rendelkezésére, melyek az oldalsó és hátsó teret mutatják. A sofõr és a parancsnok multi-funkciós kijelzõkön tanulmányozhatja a jármû szenzorainak jelzéseit az APC körüli taktikai zónáról. A fõ keresõfényre erõsített szenzorsor 270 fokos körben lát az APC elõtt és körül; hõkeresõt, TV-optikát, UV-detektort és ultraszonikus mozgásérzékelõt tartalmaz. Az elülsõ fegyverkupolába milliméter-hullámos célzóradart építettek, míg a fõ torony a központi szenzorok segítségével fogja be a célokat, vagy saját feltérképezõ és keresõ funkcióit használja e célra. A radarok hatótávolsága embernagyságú célok esetén, nyílt terepen kb. 3000 méter. A szenzorokat fehér és infravörös keresõfények, nátrium ívlámpák, forgó helyzetjelzõ villogók és harci szirénák egészítik ki. Az APC felépítménye és speciális berendezései alkalmasak a radarsugarak, valamint az infravörös és lézeres letapogatás elõli rejtözködésre. Automata navigációra kapcsolás esetén egy letapogató lézer másodpercenként húszszor méri a a távolságot a kerekek és az akadályok között, s az eredményt a jármû központi számítógépébe továbbítja, így az APC nem ütközik semminek.
A csapatszállító elején található fegyverkupola két szinkronizált Republic Electric RE700 20 mm-es gépágyút rejt magában, melyeket egy-egy 1700 lõszeres multitöltõ lõszeradagoló lát el. Az APC fõ fegyvere a lövegtoronyban található, mely lehetõvé teszi a fedezékbõl való tüzelést. A torony elektromotorok segítségével teljes egészében, önállóan mozgatható egy sínen (a lõszerrel és elektromos ellátással együtt), mely egészen a jármû hátsó oldaláig tart. Így a terepjáró képes alacsonyabb helyekre is begurulni, ahová a toronnyal együtt már nem férne be. Három különbözõ fõ fegyver állítható szolgálatba az M577-en. Az M577A típuson két 20 mW-os Boyars PARS 150 fázisplazma lézerágyú található, az M577A2-n két Republic Dynamics M2025 40 mW-os szabadelektron lézer, míg a legújabb M577A3-on két 20 MeV-os turbóváltó meghajtással feltöltött részecskesugár ágyú.
EGYÉB JELLEMZÕK:
Magasság (leengedett torony): 2,17 m
Magasság (fent lévõ torony): 2,81 m
Hossz (leengedett torony): 9,22 m
Hossz (fent lévõ torony): 8,58 m
Szélesség: 3,38 m
Hadisúly: 14.500 kg
Országúti sebesség: 150 km/h
Gyorsulás: 42 km/h hat másodperc alatt
UD-4L "CHEYENNE" UNIVERZÁLIS LESZÁLLÓHAJÓ (Utility Dropship)
Az UD-4L a Gyarmati Tengerészgyalogság páncélburkolattal és nehézfegyverzettel felszerelt, sokoldalú leszálló-, szállító-, harci- és támogatóhajója. A Cheyenne légkörben is használható, orbitális pálya és bolygófelszín között közlekedõ hajó és taktikai csapatszállító jármû, mely 16.000 kg hasznos teher fuvarozására alkalmas. Képes saját erejébõl lentrõl megközelíteni az orbitális pályát rögtönzött felszállóhelyekrõl is, függõleges felszállási képességének (VTOL - vertical take-off) köszönhetõen, mely jóval mozgékonyabbá teszi más hasonló jármûveknél. A leszállóhajó ezen kívül bevethetõ földi hadmûveletekben közvetlen támogató lövészhajóként is, amikor saját külsõ ágyúit valamint a fegyverállványaira és nehézirányzékaira szerelt rakétákat és lövedékeket használja.
Az UD-4L-t legjobban talán egy ûrsikló és egy Huey Aircobra vagy Apache AH-64 harci helikopter keverékeként lehetne leírni. Legénysége két fõ: a pilóta és a másodpilóta, aki egyben fedélzetmester és fegyverzeti tiszt is. A jármûvet két Republic Dynamics TF-900 turbina és két TF-220/A-14 kombinált ciklusú motor hajtja, hossza 25,18 méter, fesztávolsága 12,59 méter, magasság 6,05 méter, súlya 18.620 kg, teljes rakománnyal 34.630 kg. Fegyverzete: 1 db 25 mm-es géppuska 900 lõszerrel, 32 db 150 mm-es vezérlés nélküli rakéta, 12 db 70 mm-es vezérlés nélküli rakéta, 8 db 120 mm-es vezérelt rakéta, 7 db AGM-220 föld-levegõ rakéta, 3 db TSAM elhárító rakéta és 3 db AIM-90 rövid hatótávolságú levegõ-levegõ rakéta.
SULACO
A USS Sulaco a Gyarmati Tengerészgyalogság mélyûri katonai szállítóhajója, mely a tizenharmadik a 36 megépült Conestoga osztályú csillaghajóból. Eredetileg csapat- és logisztikai szállítónak tervezték korlátozott védelmi képességekkel, azonban az évek és bevetések hosszú során funkciója megváltozott: inkább könnyû támadóhajóként használják, másodlagos feladatai pedig ûrbéli járõrtevékenység és orbitális bombázás. Hossza több mint 385 méter, súlya 78.000 metrikus tonna, maximális legénysége 90 fõ. Speciális dokkjában két leszállóhajót képes magával vinni.
VÉSZHELYZETI MENTÕJÁRMÛ (VMJ / EEV)
(Emergency Escape Vehicle / Emergency Evacuation Vehicle)
Ûrhajókon - így a USS Sulacón is - használt speciális életmentõ szerkezet. A férõhelyek száma 5, hossza 13,2 méter, kiképzése L alakú, hatótávolsága 1,4 parszek. Az EEV-ket folyamatos 30 másodperces készenlétben tartják. A kilövés elõkészítése során a legénység hiperálom-kapszulái szállítócsöveken keresztül a vészhelyzeti nyílásokhoz kerülnek, ahol betöltõdnek az EEV-be. Amikor a kapszulák biztonságban vannak és rákapcsolódtak az életfenntartó rendszerre, az EEV elindítja a kilövési programot. A teljes mentési eljárás 45 másodpercig tart. Miután elvált az anyahajótól, az EEV vészjelzõ és helymeghatározó jeleket kezd sugározni, majd feltérképezi az ûr adott szektorát, lakott leszállóhelyet keresve. Az EEV korlátozott életfenntartó kapacitása miatt a legénységet mélyálomban tartja, a számítógép csak a mentés közeledtével ébreszti fel õket.
A USCM automata területvédõ fegyverrendszere, melynek súlya 19,6 kg. Bélelt fémládában tartják, melybõl 150 másodperc alatt összeállítható. Fõ részei a szétnyitható háromlábú állvány, az akkumulátor, az egybeszerelt csõ és závárzat, a szenzoregység és az 500 lõszer befogadására alkalmas rakasz. Az õrfegyvert mikrohullámú adatlink köti össze a távirányító konzollal. A felállított rendszer 360 fokos körben képes kifejteni hatását. Az UA 571-C alapja egy impulzus-mûködtetésû géppuska, mely M250 10 mmx28 HEAP lõszert használ. Elméleti tûzgyorsasága 1100 lövedék/perc, de léghûtéses rendszere azonnal beszünteti a tüzelést túlhevülés esetén. A csõre szerelt szenzor infravörös, optikai, lidar és ultraszonikus mozgásérzékelõvel rendelkezik. A fegyver automata állásban minden érzékelt objektumra tüzet nyit, kivéve a Tengerészgyalogság Barát-Ellenség Azonosító (IFF - Identification Friend Foe) adót viselõ tagjait és jármûveit. Annyira érzékeny, hogy meg tudja különböztetni az ártalmatlan természetes jelenséget - például egy lehulló vízcseppet - az ellenségre utaló mozgástól. Kézivezérléses vagy félautomata állásban a fegyver a távirányító konzolról mûködtethetõ. A tüzelõ fegyvert automata szervó tartja célon, a felhasználandó lövedékek és sorozatok számát a célpont profilja határozza meg. Az 571-D variáns 20 mW-os HF lézerrel, az 571-F 40 mm-es gránátvetõvel mûködik.
Robot-sentry unit vagy sentry-gun néven is ismert.
M240 LÁNGSZÓRÓ (M240 flamethrower)
Az M240A1 a USCM-nél rendszerbe állított, közelharcra tervezett, könnyû, karabély-formátumú lángszóró. Túlnyomásos, ultra-sûrített naftalt használ, melyet a csõvégi égõfej gyújt be. Hatótávolsága nagyjából 30 méter, mely szélesszögû pásztázással 50 méterre is növelhetõ. A célhoz érõ égõ folyadékcseppek még legalább harminc másodpercig lángolnak. A hagyományos tartállyal több mint húsz másodpercig lehet folyamatosan tüzelni. Félelmetes fegyver, különösen közelharcban és elzárt területek megtisztításában, mégis sok katona nem szereti rövid hatótávolsága és a tartály veszélyes sérülékenysége miatt. Az M240 88 cm hosszú, súlya feltöltött tartállyal 2,7 kg. A tartály lecsavarható, de a fegyver végén található szelepen át is tölthetõ. A kiáramló folyadák mennyisége szabályozható, az égõfej elektromos begyújtására egy kapcsoló szolgál a markolaton. A tüzelés a ravasz nyomva tartásáig tart. A fegyver "permetezõ" üzemmódban is használható, amikor az égõfej használata nélkül szétszórja a levegõbe a folyadékpermetet, majd begyújtás után intenzív tûzlabdává változtatja azt. Ugyancsak népszerû eljárás, amikor beépített területeken a szemközti falon "megpattintva" a lángsugarat, a sarok mögött lévõ láthatatlan ellenséget semlegesítik a lángszóróval.
M40 GRÁNÁT (M40 grenade)
Az M40 nagy robbanóerejû repeszgránát az M-41A karabély gránátvetõjében leggyakrabban használt lövedék, ismertetõjele a piros mûanyag sapka. Robbanáskor több mint 300 darabra szakad, melyek öt méteres körben pusztítanak. Amennyiben ad hoc kézigránátként használják, le kell pattintani a mûanyag kupakot, majd lenyomni az orrészen lévõ gombot. A gránát öt másodperc múlva felrobban.
M56 GYORSTÜZELÕ GÉPPUSKA (M56 smart-gun)
Az M56A2 géppuska általános célú, számítógép-vezérlésû, a tengerészgyalogos raj fõ támogató tûzerejét adó automata fegyver; könnyû, erõs és megbízható. Harc közben egy testhevederre erõsített állványzaton hordják - így nincs szükség a géppuska kötött helyen való felállítására; továbbá össze van kötve egy infravörös célkeresõ rendszerrel. Az impulzus-mûködtetésû, 1500 méter hatótávolságú szerkezet az M250 típusú, 10 mmx28-as hövely nélküli lövedéket használja. Az elméleti tûzgyorsaság 1200 lövedék/perc. A fegyver nagyrészt öntött szénszálból és könnyû ötvözetekbõl készül, míg egyes belsõ alkatrészek mûanyagból. A cserélhetõ csõrendszer léghûtéses, de hõelvezetõ is csatolható hozzá. A teljes rendszert a kezelõ taktikai hordmellénye tartja. A fegyver önirányító az állványzaton, de a tüzelés kézi vezérlésû. A komplett rendszer (hordmellénnyel és teli tárral együtt) 17,82 kg súlyú. A fegyver hossza 122 cm, melybõl a csõ 54,5 cm. A rendszer tehát négy fõ részbõl áll: a kezelõ taktikai hordmellénye; a fejen hordható célzókészülék (HMS - Head Mounted Sight); az összekapcsoló állványzat és maga a fegyver. A mellény kompozit mikrohálós ballisztikus páncélzatból készül, mellrésze magába foglal egy PRC 489/4-es kommunikációs adó-vevõt, valamint a keresõ- és célzóprocesszort. A háti részen csatlakozókat helyeztek el a processzorhoz, és egy lezárt "fekete doboz" egységet (LRU - line replacement unit). A giroszkóp-stabilizáló kar a mellény bal csípõrészéhez csatlakozik, koaxiális kábelei pedig a processzor- és enrergiakimenetekhez. A fegyvert ezután csatolják a kar végére. A fegyver keresõje egy univerzális csatlakozón keresztül kapcsolódik a processzorhoz. A fegyvert még a lõszer betöltése elõtt feszültség alá helyezik. A teljes rendszert egy hagyományos DV9 lítium elem látja el, mely egy feltöltéssel 50.000 lövés leadására képes. Az elem a hordkar és a fegyver között futó energiakábelhez csatlakozik, így könnyen és gyorsan cserélhetõ. A fegyver lövéskiváltó szerkezetének három fokozata lehetséges: négyeslövésekre vagy teljes sorozatra állítva, illetve bebiztosítva (utóbbi esetben automatikusan beindul a fegyver energiafeltöltése). A lövedékeket folyamatos mûanyag heveder szállítja a muníciós dobozból, mely gyorsan újratölthetõ használat közben is. A video-célzókészüléknek és a fegyvernek saját célkeresztja van, mindkettõt látja a kezelõ a kis képernyõn, és a fegyver mozgatásával hozhatja azokat fedésbe: ekkor pontos a célzás. A szerkezet érzékeli a test melegét, és tiszta hõképet mutat a célzókészüléken. A kép digitalizálható, így éjjel is színes nappali látványt nyújt a kezelõ katonának. A célzórendszer megfigyelésre és álzázott személyek felkutatására is alkalmas.
M4A3 PISZTOLY
A USCM-nél rendszeresített elsõdleges maroklõfegyver: csúszószánas, markolattáras, 9 mm-es automata. A mozgó alkatrészek acélötvözetbõl, egyes darabok mûanyagból, míg a tok könnyû ötvözetekbõl készül. A fegyver súlya a 12 lõszert tartalmazó tárral együtt csak 0,95 kg. Az újonnan bevezett fémmagvas M901-es lõszerrel a páncélmellények ellen is hatásos.
EGYÉB JELLEMZÕK:
Lövedék kezdõsebessége: 282 m/mp
Hossz: 21,6 cm
Csõhossz: 12,7 cm
Maximális lõtávolság: 1200 m
Maximális hatótávolság: 50 m
M41A IMPULZUS KARABÉLY (M-41A pulse rifle)
Az Armat M41A egy 10 mm-es, impulzus-mûködtetésû, léghûtéses automata támadó karabély, mely az utóbbi években a USCM és a US Army fõ rendszeresített kézifegyverévé vált. A standard változat egybeépült egy PN 30 mm-es pumpás gránátvetõvel, tervei a Harrington Automata Karabélyon alapszanak. Könnyû, de kemény: az M41 ultrakönnyû ötvözetekbõl készül, precíziós fémöntvényekben. A külsõ tok anyaga titánium-aluminid ötvözet, több belsõ alkatrészt pedig nagykeménységû, hõálló mûanyagból öntenek. Felépítése hagyományos, egy rugós ki-behúzható válltámasz segítségével stabil tüzelési poziciót lehet vele felvenni automata sorozatok leadása esetén. Beépített tompító nyeli el a tüzeléskor keletkezõ visszarúgásokat. A célzás a hordfogantyún vágott hornyon keresztül, annak hátsó nyílásán elhelyzett állítható irányzék segítségével történik. Egy 3x nagyítású AN/RVS-52 CCD televíziós célzókészülék is felszerelhetõ a hordfogantyúra, így növelhetõ a lõtávolság rossz látási viszonyok esetén. Az M41 a hagyományos US M309 10 mmx24-es, acélköpenyes, robbanóhegyû lõszert használja, mely áthatol a gyalogsági páncélmellényen, és közvetlenül a becsapódás után robban. Egy alap M41 tárba 99 ilyen lõszer fér, azonban az automata adagoló beragadásának elkerülése céljából általában csak 95 %-ban töltik fel a tárakat. A lecserélt üres tárakat a harci helyzettõl függõen lehetõség szerint megtartják, mivel elég drágák. Az M41 a lövések kiváltásához elektronikus impulzusokat használ, melyet közvetlenül a ravasz mûködtet. A fegyver négyeslövésekre és sorozatra állítható. A tárban maradt lõszerek számát egy LED-kijelzõ mutatja, mely éjszakai mûveletek során lesötétíthetõ. A fegyver motoros mechanikáját a hordfogantyúban elhelyezett lítium elem táplálja, mely 10.000 lõszerhez elegendõ, és a fegyverállványról vagy hordozható töltõrõl tölthetõ fel. Az alulra felfüggesztett 30 mm-es gránátvetõ tartalmaz egy csövet, závárzatot és egy négyes belsõ tárat, melyet kézzel lehet feltölteni külön gránátkazettákból. Pumpás mechanizmus juttatja a gránátot a töltényûrbe és élesíti a tüzelõmechanikát, melyet a tárburkolat elején elhelyezett ravasszal lehet elsütni. Általában az M40 nagy robbanóerejû repeszgránátot használják, melynek lõtávolsága 400 m.
EGYÉB JELLEMZÕK:
Karabély súlya tár és hordszíj nélkül: 3,2 kg
Teli tár súlya: 1,5 kg
Hordszíj súlya: 0,2 kg
Hadisúly: 4,9 kg
Karabély hossza (betolt válltámasszal): 69,5 cm
Karabély hossza (kihúzott válltámasszal): 84 cm
Csõhossz: 24,7 cm
Lövedék kezdõsebessége: 840 m/mp
Maximális lõtávolság: 2100 m
Maximális hatótávolság: 500 m
Elméleti tûzgyorsaság: 900 lövedék/perc
ITHACA MODEL 37 SÖRÉTES PUSKA (Ithaca Model 37 shotgun)
Hicks tizedes illegálisan tartott ódivatú fegyvere, melyet egy kis hengeres tokban, harci öltözéke alá rejtve hord magánál. A jól karbantartott antik puskában a szokásos nagy sebességû páncéltörõ golyók helyett sörétes lõszer használatos, ezért mer Hicks lõni vele az Atmoszféra Processzor Állomáson. A fegyver kézi csõretöltésû, "pump-action" rendszerû, négylövetû, hossza 57 cm.
HECKLER & KOCH VP70 PISZTOLY
Népszerû 9 mm-es szolgálati maroklõfegyver a USCM-nél. Tárkapacitása 18 lõszer.
CN-20 IDEGGÁZ (CN-20 nerve gas)
A USCM-nél kémiai fegyverként használt neurotoxin. Az LV-426-ra vezényelt szakasz leszállóhajóját hét tartálynyi CN-20-szal szerelték fel. Ez a mennyiség az egész kolóniát lakhatatlanná tenné, azonban az UD-4L felrobban, és egyébként sem lehet tudni, hogy a gáz hatna-e az idegenek szervezetére.
MOZGÁSÉRZÉKELÕ (motion tracker, motion tracking sensor)
A mozgásérzékelõt eredetileg rendõri és mentõegységeknek fejlesztették ki, de a USCM és más katonai alakulatok is átvették e modern biztonsági eszközt. Tulajdonképpen egy nagyon érzékeny ultrahang-szkenner, mely a doppler-elmozdulás megkülönböztetésével szûri ki a mozgó objektumokat a mozdulatlan háttérbõl. Az érzékelõ kijelzõje megmutatja a mozgó tárgy vagy élõlény valószínõsíthetõ helyét, távolságát, irányát, és figyelmeztetõ hangjeleket is ad. Hatótávolsága nyílt területen 1000 méter is lehet. Bár tárgyakon keresztül is képes érzékelni, a falak vagy más objektumok akár 20 méterre is lecsökkenthetik teljesítményét. A katonai változatot erõs páncélburkolattal látták el.
VIDEOFON / VIDCOM (video phone, vidfone)
Kép- és hangtovábbításra alkalmas kommunikációs készülék.
TENGERÉSZGYALOGOS SZEMÉLYI FELSZERELÉS
Hadiruházat:
Az alapvetõ USCM hadiruházat (BDU - battledress utility) kétrészes, könnyû, anyaga pamut, zsebei halk kapcsokkal zárhatóak. Számos változatot fejlesztettek ki a mérsékelt, sivatagos és dzsungeles területekre. A rejtõszínt legalább három színbõl állítják össze, az erre használt festõanyag elnyeli az infravörös sugarakat. Hideg éghajlatra speciális testmelegítõk, poncsók és sarki ruházat egészíti ki a BDU-t. Háromféle bakancstípus létezik: az M3-as standard, bõr felsõrésszel; az M7-es dzsungelbakancs bõr- és légáteresztõ nylon felsõrésszel; és az M8A2 fûtött sarki bakancs. Talpuk gyantával kötött, hajlékony venlár mikrorostokból áll.
Személyi páncélzat:
Az M3 típusú személyi páncél könnyû, kényelmes és optimális védelmet nyújt. Több préselt rétegbõl áll, melyek együtt jól védõ burkot alkotnak. A külsõ réteg ultrakönnyû titánium-aluminid ötvözet, mely strukturális szilárdságot biztosít, emellett korlátozottan ellenáll a lézernek. A középsõ réteg bór-karbid, mely gyantával kötõdik a belsõ grafit-kompozit karbon-rost réteghez. Ezen rétegek megállítják a becsapódó lövedéket és elnyelik annak energiáját. Végül a páncél bélése 1500 venlár-rost fonatából áll, mely semlegesíti a maradék becsapódási energiát és megállítja az elsõ három réteget esetleg áttörõ repeszeket. A páncél védõereje korlátozott közvetlen becsapódások és nagysebességû lövedékek ellen, de hatásosan megállítja az alacsonysebességû lövedékeket. Viszonylagos védelmet nyújt robbanógolyók, illetve gránát- vagy tüzérségi repeszek ellen. Hajlított és lekerekített felülete csökkenti a radarvisszaverõdést, továbbá infravörös-álcája van. Az M3 páncélzat több darabból áll. Legfontosabb a merev mellény, mely a mellkasi-háti részt védi, és két összekapcsolható "kagylóhéjból" áll. Felül, két oldalt ehhez kapcsolódnak a vállvédõk. A mellény belsejében elhelyezett távolsági biomonitorok leolvassák a viselõ életjeleit, többek között a szívverést és a légzést. A biomonitorokat optikai kábel köti össze a sisakban elhelyezett PRC 489/4 adóval. A mellény bal válli részére erõsített konzolon egy nagy teljesítményû, fehérfényû, halogén TNR lámpát helyeznek el, mely lecsatolva kézilámpaként is használható. A mellény hátán kialakított tartókra csatlakoztatható a 24 kg teherbírású hátizsák (IMP - Individual Marine Pack) kerete. A mellényhez különálló alhasi-, ágyék- és genitáliavédõ kapcsolható. A páncélzat részei továbbá a hevederekkel felcsatolható lábszárvédõk. A fejet az M10-es ballisztikus sisak védi, mely magába foglal egy taktikai kamerát, audiomikrofont, IFF (Barát-Ellenség Azonosító) adót és a 489/4-es adóvevõ rendszert, illetve egy passzív infravörös keresõt, mely a jobb szem elé hajtható. A sisak hátsó részéhez nyakvédõ csatlakozik.
A felszerelés további részei többek között a hordtáskák, lõszer- és gránátövek, védõszemüveg és -kesztyû, rohamkés, messzelátó, mozgásérzékelõ, kézihegesztõ, személyi lokátor, jelzõfáklyák.
CATERPILLAR P-5000 RAKODÓGÉP (powerloader)
A Caterpillar P-5000 rakodógép az elsõdleges emelõeszköz, melyet a USCM a logisztikában és felszerelésmozgatásban használ. Antropomorfikus külsõvázas szerkezete nagy flexibilitást tesz lehetõvé az áru elõírásszerû kezelése során, és a felszerelt mûhelyektõl távol is alkalmas nehéz szervizmunkák elvégzésére. A rakodógépet úgy tervezték, hogy pontosan utánozza a kezelõ mozdulatait. A lábak és karok mozgását lineáris motorok irányítják, melyek követik a vezetõ mozgását. A kéze és lábra húzott szimulátorkesztyû és -csizma érzékelik a mozdulatokat, és az ember erejét ezerszeresére növelve adják át azokat a gépezet fémkarjainak és -lábainak. A méretes manipulátorok a karok belsejében elhelyezett fogantyú/joystick kombinációval irányíthatóak, akárcsak a végükre csatolt különféle szerszámok, például a lángvágó-pisztoly.
A mintegy két tonna súlyú, négy tonna emelõképességû gép alapváza edzett acél, talpai titánborításúak, hajtóerejét hidrogéncella adja. Erõs, mechanikus fémkarjai közel 2,5 méter hosszúak, kezelõjét vaskos rudak védik.
A Sulaco rakodógépei ütött-kopottak és olajfoltosak. Hátuljukon még halványan látszik a Caterpillar felirat, ahogy az elefántcsontvázra vagy dinoszauruszra emlékeztetõ szerkezetek végigdöngenek-dübörögnek a fedélzeten.
ADATKÁRTYA (Logic Card)
A névjegy és a telefonkártya ötvözete; az áttetszõ lapocska segítségével tárcsázás nélkül lehet videofonon hívni a kártyán szereplõ személyt.
M-94 JELZÕFÁKLYA (M-94 marking flare)
Ripley katonai jelzõfáklyákkal jelöli meg a visszutat, amikor Newt után kutat az idegenek fészkében.
KÉZIHEGESZTÕ (hand-welder)
Nagy teljesítményû, hordozható katonai eszköz, mely fémek gyors hegesztésére és vágására egyaránt alkalmas. Részei: a használó szemét védõ kis fénypajzs; üzemanyagtartály; markolat; gyújtáskapcsoló; lángfúvóka; valamint egy számlap, melynek elfordításával állítható a kék acetilénláng erõssége.
M577 PÁNCÉLOZOTT CSAPATSZÁLLÍTÓ (APC)
(M577 Armoured Personnel Carrier)
A USCM csapat- és felszerelésszállító terepjárója, mely páncélzattal és fegyverzettel jól ellátott; mozgékonysága és viszonylag kis súlya mégis lehetõvé teszi, hogy leszállóhajóval gyorsan a harctérre juttatható legyen.
Az alacsony, lapos, tisztán funkcionális APC négykerék-meghajtású vázra épül, melyet egy Arco Continental R-370 típusú, 286 kW-os, multi-üzemanyagos, gázturbinás, turbófeltöltéses motor hajt. A masszív, 159 cm átmérõjû kerekek közvetlenül a motorból, egymástól függetlenül kapják a meghajtást egy teljesen automatizált, elektronikusan vezérelt áttételi rendszeren keresztül, és egyenként is kormányozhatóak. A gumikat páncélzat védi kisebb fegyverek és repeszek ellen, belsõ nyomásuk központilag szabályozható. Az M577 alváza kötött titániumból készül, 5 cm-es habgumi borítással az aknák ellen. Az alváz talaj fölötti magassága alapesetben 22 cm, de a hidro-pneumatikus felfüggesztés további 30 centiméterrel képes megemelni a jármûvet, így az fél méteres akadályokat is leküzd. A rázkódáskiegyenlítõk és a 300 kilométeres szélnek is ellenálló felépítés fokozott védelmet nyújt a bent ülõknek. A karosszéria 2 mm vastag, könnyû hegesztett ötvözetbõl áll, melyet belülról 4 mm vastag bór-karbid kerámialapok borítanak; ezek külsõ oldalát 2 mm vastagon polimer gyantával vonják be, a csempék repedését meggátolandó. A gyanta egyben részleges védelmet nyújt a pulzáló lézersugarak ellen is. A lapokat belülrõl egy 3 mm-es, fonott, tûzálló polimer páncélzat borítja. Mindez csak korlátozott védelmet ad, de képes ellenállni kisebb lõfegyvereknek, repeszhatásnak és alacsony sebességû páncéltörõ lövedékeknek.
Az M577 személyzete két fõ (egy sofõr és egy szekció-parancsnok), a szállítható utasok száma 12. Az üléseket védõhámmal látták el orbitális bevetések esetére. Ki- és beszállni a jobb oldali fõajtón és a sofõr bal oldali kisajtaján lehet. A meglepõen tágas belsõ térben akár három, harcban töltött napra elegendõ fegyver, lõszer, felszerelés és ellátmány helyezhetõ el. A legénységi fülke hátsó részén található a Mobil Taktikai Mûveleti Központ (MTOB - Mobile Tactical Operations Bay), ahonnan a parancsnok audio- és videokapcsolatot tarthat a gyalogsággal, és nyomon kisérheti a csatát a bevetésirányító kijelzõkön keresztül. A taktikai ernyõk mellett minden katonának van két kisebb képernyõje is, névvel ellátva. Az alsó a harci sisakba épített videokamerák képét mutatja, a felsõ a személyes adatokat írja ki: EEG, EKG, légzésszám, keringési rendszer állapota, látásélesség, stb., így teljes kép kapható minden egyes katona fiziológiai állapotáról. A két sor kis ernyõ feletti és melletti nagyobb monitorok mutatják a terepjáróban ülõknek a külsõ környezetet. A sofõr csak korlátozottan lát ki a törésálló kvarckristály ablakon, ezért periszkópok állnak a rendelkezésére, melyek az oldalsó és hátsó teret mutatják. A sofõr és a parancsnok multi-funkciós kijelzõkön tanulmányozhatja a jármû szenzorainak jelzéseit az APC körüli taktikai zónáról. A fõ keresõfényre erõsített szenzorsor 270 fokos körben lát az APC elõtt és körül; hõkeresõt, TV-optikát, UV-detektort és ultraszonikus mozgásérzékelõt tartalmaz. Az elülsõ fegyverkupolába milliméter-hullámos célzóradart építettek, míg a fõ torony a központi szenzorok segítségével fogja be a célokat, vagy saját feltérképezõ és keresõ funkcióit használja e célra. A radarok hatótávolsága embernagyságú célok esetén, nyílt terepen kb. 3000 méter. A szenzorokat fehér és infravörös keresõfények, nátrium ívlámpák, forgó helyzetjelzõ villogók és harci szirénák egészítik ki. Az APC felépítménye és speciális berendezései alkalmasak a radarsugarak, valamint az infravörös és lézeres letapogatás elõli rejtözködésre. Automata navigációra kapcsolás esetén egy letapogató lézer másodpercenként húszszor méri a a távolságot a kerekek és az akadályok között, s az eredményt a jármû központi számítógépébe továbbítja, így az APC nem ütközik semminek.
A csapatszállító elején található fegyverkupola két szinkronizált Republic Electric RE700 20 mm-es gépágyút rejt magában, melyeket egy-egy 1700 lõszeres multitöltõ lõszeradagoló lát el. Az APC fõ fegyvere a lövegtoronyban található, mely lehetõvé teszi a fedezékbõl való tüzelést. A torony elektromotorok segítségével teljes egészében, önállóan mozgatható egy sínen (a lõszerrel és elektromos ellátással együtt), mely egészen a jármû hátsó oldaláig tart. Így a terepjáró képes alacsonyabb helyekre is begurulni, ahová a toronnyal együtt már nem férne be. Három különbözõ fõ fegyver állítható szolgálatba az M577-en. Az M577A típuson két 20 mW-os Boyars PARS 150 fázisplazma lézerágyú található, az M577A2-n két Republic Dynamics M2025 40 mW-os szabadelektron lézer, míg a legújabb M577A3-on két 20 MeV-os turbóváltó meghajtással feltöltött részecskesugár ágyú.
EGYÉB JELLEMZÕK:
Magasság (leengedett torony): 2,17 m
Magasság (fent lévõ torony): 2,81 m
Hossz (leengedett torony): 9,22 m
Hossz (fent lévõ torony): 8,58 m
Szélesség: 3,38 m
Hadisúly: 14.500 kg
Országúti sebesség: 150 km/h
Gyorsulás: 42 km/h hat másodperc alatt
UD-4L "CHEYENNE" UNIVERZÁLIS LESZÁLLÓHAJÓ (Utility Dropship)
Az UD-4L a Gyarmati Tengerészgyalogság páncélburkolattal és nehézfegyverzettel felszerelt, sokoldalú leszálló-, szállító-, harci- és támogatóhajója. A Cheyenne légkörben is használható, orbitális pálya és bolygófelszín között közlekedõ hajó és taktikai csapatszállító jármû, mely 16.000 kg hasznos teher fuvarozására alkalmas. Képes saját erejébõl lentrõl megközelíteni az orbitális pályát rögtönzött felszállóhelyekrõl is, függõleges felszállási képességének (VTOL - vertical take-off) köszönhetõen, mely jóval mozgékonyabbá teszi más hasonló jármûveknél. A leszállóhajó ezen kívül bevethetõ földi hadmûveletekben közvetlen támogató lövészhajóként is, amikor saját külsõ ágyúit valamint a fegyverállványaira és nehézirányzékaira szerelt rakétákat és lövedékeket használja.
Az UD-4L-t legjobban talán egy ûrsikló és egy Huey Aircobra vagy Apache AH-64 harci helikopter keverékeként lehetne leírni. Legénysége két fõ: a pilóta és a másodpilóta, aki egyben fedélzetmester és fegyverzeti tiszt is. A jármûvet két Republic Dynamics TF-900 turbina és két TF-220/A-14 kombinált ciklusú motor hajtja, hossza 25,18 méter, fesztávolsága 12,59 méter, magasság 6,05 méter, súlya 18.620 kg, teljes rakománnyal 34.630 kg. Fegyverzete: 1 db 25 mm-es géppuska 900 lõszerrel, 32 db 150 mm-es vezérlés nélküli rakéta, 12 db 70 mm-es vezérlés nélküli rakéta, 8 db 120 mm-es vezérelt rakéta, 7 db AGM-220 föld-levegõ rakéta, 3 db TSAM elhárító rakéta és 3 db AIM-90 rövid hatótávolságú levegõ-levegõ rakéta.
SULACO
A USS Sulaco a Gyarmati Tengerészgyalogság mélyûri katonai szállítóhajója, mely a tizenharmadik a 36 megépült Conestoga osztályú csillaghajóból. Eredetileg csapat- és logisztikai szállítónak tervezték korlátozott védelmi képességekkel, azonban az évek és bevetések hosszú során funkciója megváltozott: inkább könnyû támadóhajóként használják, másodlagos feladatai pedig ûrbéli járõrtevékenység és orbitális bombázás. Hossza több mint 385 méter, súlya 78.000 metrikus tonna, maximális legénysége 90 fõ. Speciális dokkjában két leszállóhajót képes magával vinni.
VÉSZHELYZETI MENTÕJÁRMÛ (VMJ / EEV)
(Emergency Escape Vehicle / Emergency Evacuation Vehicle)
Ûrhajókon - így a USS Sulacón is - használt speciális életmentõ szerkezet. A férõhelyek száma 5, hossza 13,2 méter, kiképzése L alakú, hatótávolsága 1,4 parszek. Az EEV-ket folyamatos 30 másodperces készenlétben tartják. A kilövés elõkészítése során a legénység hiperálom-kapszulái szállítócsöveken keresztül a vészhelyzeti nyílásokhoz kerülnek, ahol betöltõdnek az EEV-be. Amikor a kapszulák biztonságban vannak és rákapcsolódtak az életfenntartó rendszerre, az EEV elindítja a kilövési programot. A teljes mentési eljárás 45 másodpercig tart. Miután elvált az anyahajótól, az EEV vészjelzõ és helymeghatározó jeleket kezd sugározni, majd feltérképezi az ûr adott szektorát, lakott leszállóhelyet keresve. Az EEV korlátozott életfenntartó kapacitása miatt a legénységet mélyálomban tartja, a számítógép csak a mentés közeledtével ébreszti fel õket.